ja_mageia

Profesyonel Kadro

IA, deneyimli ekibi ile birlikte hizmetler sunar.

Anasayfa 2016 Yılı Sirkülerleri Ar-Ge Merkezlerinde İstihdam Edilecek Ar-Ge Personeli Sayısının Tespiti Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı
Ar-Ge Merkezlerinde İstihdam Edilecek Ar-Ge Personeli Sayısının Tespiti Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı PDF Yazdır e-Posta

Sirküler No: 2016-71

Sirküler Tarihi: 16.08.2016

Konu: Ar-Ge Merkezlerinde İstihdam Edilecek Ar-Ge Personeli Sayısının Tespiti Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı

11.08.2016 tarih ve 29798 sayılı Resmi Gazetede "Ar-Ge Merkezlerinde İstihdam Edilecek Ar-Ge Personeli Sayısının Tespiti Hakkında Karar" yayınlanmıştır.

6676 sayılı Kanun ile 5746 sayılı Kanunun 4. maddesinin 6. fıkrasında yapılan değişiklik ile Bakanlar Kurulu’na Kanunun 2. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan elli tam zaman eşdeğer Ar-Ge personeli sayısını on beşe kadar indirme, kanuni seviyesine kadar artırma veya belirlenen sınırlar dahilinde sektörler itibarıyla farklılaştırma yetkisi uyarınca; 2016/9093 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Ar-Ge Merkezlerinde istihdamı zorunlu olan tam zamanlı Ar-Ge personeli sayısı 15 olarak belirlenmiştir.

 

1- 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilecek en az tam zaman eşdeğer ArGe personeli sayısı on beş olarak belirlenmiştir. Söz konusu sayı, Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması(NACE Rev.2)'na göre aşağıda belirtilen sınıflarda yer alan sektörler için otuz olarak uygulanacaktır:

a) C - İmalat başlığı altında yer alan:

29 - Motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı bölümü altındaki tüm sınıflar, 30 - Diğer ulaşım araçlarının imalatı bölümü altındaki aşağıdaki sınıflar:

30.30 - Hava taşıtları ve uzay araçları ile bunlarla ilgi makinelerin imalatı,

30.40 - Askeri savaş araçlarının imalatı,

30.91 - Motosiklet imalatı,

30.99 - Başka yerde sınıflandırılmamış diğer ulaşım ekipmanlarının imalatı.

2- 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilecek en az tam zaman eşdeğer Ar-Ge personeli sayısının tespiti hakkındaki 21/5/2014 tarihli ve 2014/6400 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı yürürlükten kaldırılmıştır.

Bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla.
İleri Analiz YMM A.Ş.

Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. IA ve/veya İleri Analiz YMM A.Ş.'ye, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

 

Pratik Bilgiler