ja_mageia

Raporlama

IA, yabancı sermayeli kuruluşların ihtiyaç duyduğu her türlü raporlama ihtiyaçlarını karşılayabilecek muhasebe programı dizayn ve geliştirilmesi konusunda ayrıca danışmanlık hizmetleri de vermektedir.

Anasayfa 2017 Yılı Sirkülerleri Yolcu Beraberi Eşya İhracında Düzenlenecek Faturaların E-Fatura Olarak Düzenlenmesine İlişkin Duyuru
Yolcu Beraberi Eşya İhracında Düzenlenecek Faturaların E-Fatura Olarak Düzenlenmesine İlişkin Duyuru PDF Yazdır e-Posta

Sirküler No: 2017-18

Sirküler Tarihi: 06.02.2017

Konu: Yolcu Beraberi Eşya İhracında Düzenlenecek Faturaların E-Fatura Olarak Düzenlenmesine İlişkin Duyuru


Konuyla ilgili olarak www.efatura.gov.tr sitesinde yayınlanan duyuru sirkülerimize eklenmiştir.

Yapılan duyuruda; Yolcu Beraberi Eşya İhracında yetki belgeli aracı kurumlar aracılığı ile yolcu beraberi eşya ihraç faturası (Tax-Free faturası) düzenleyen e-Fatura mükelleflerinin e-Fatura sistemi üzerinden faturalarını göndermelerini sağlayan canlı ortamın uygulamaya geçtiği belirtilmiş ve açıklamalar yapılmıştır.

Söz konusu duyuru sirkülerimize eklenmiştir.

Bilgilerinize sunarız.
Saygılarımızla.
İleri Analiz YMM A.Ş.

Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. IA ve/veya İleri Analiz YMM A.Ş.'ye, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

YOLCU BERABERİ EŞYA İHRACINDA DÜZENLENECEK FATURALARIN e-FATURA OLARAK DÜZENLENMESİNE İLİŞKİN DUYURU

Yolcu Beraberi Eşya İhracında yetki belgeli aracı kurumlar aracılığı ile yolcu beraberi eşya ihraç faturası (Tax-Free faturası) düzenleyen e-Fatura mükelleflerinin e-Fatura sistemi üzerinden faturalarını göndermelerini sağlayan canlı ortam uygulamaya geçmiştir.

Bu kapsamda yetki belgeli aracı kuruluş ile Tax-Free faturası düzenleyen e-fatura mükellefleri düzenleyecekleri Tax-free faturalarını Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü - Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığına (urn:mail: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir etiketine) göndereceklerdir. Ancak söz konusu Bakanlığa sadece yetki belgeli aracı kuruluş ile anlaşmalı olan e-Fatura mükelleflerine ait sadece Tax-Free faturası düzenlenebilecek olup, bunun dışında ilgili Bakanlığa düzenlenecek faturaların; düzenleyicisi e-Arşiv uygulamasına dahil olmuş ise e-Arşiv Fatura olarak, e-Arşiv uygulamasına dahil olmamış ise matbu baskılı kağıt fatura olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

Duyurulur

 

Pratik Bilgiler